Teatru pentru toți” este un proiect de educație prin teatru care se adresează elevilor, cadrelor didactice și publicului larg din orașul Lugoj și este implementat de Asociația Centrul Român pentru Educație Artistică și Socială – CREAS.

Atelierul “Lectura la clasă” din cadrul proiectului ”Teatru pentru toți” a captivat elevii Școlii Gimnaziale “Anișoara Odeanu”. Un grup de 13 elevi a participat cu entuziasm după orele de curs la atelierele conduse de actorii Matei Chioariu și Diana Nițu. În urma acestor ateliere s-a născut un spectacol lectură prezentat în cadrul festivalul de teatru pentru copii “Copiii în lumea teatrului” editia a 13-a organizat de Școala Gimnazială “Anișoara Odeanu”.

Proiect finanțat în cadrul Investiției I5-1

În data de 𝟐𝟔 𝐦𝐚𝐫𝐭𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟒 au fost organizate activități culturale dedicate publicului larg din orașul Lugoj în cadrul proiectului cultural 𝐓𝐞𝐚𝐭𝐫𝐮 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐭𝐨ț𝐢.

Asociația CREAS a avut plăcerea de a invita publicul larg să participe la reprezentațiile spectacolului 𝕄𝕦𝕤𝕚𝕔𝕒𝕝, spectacol prezentat în cadrul proiectului cultural 𝐓𝐞𝐚𝐭𝐫𝐮 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐭𝐨ț𝐢, realizat în parteneriat cu Primăria Municipiului Lugoj.
Proiectul are caracter educativ iar realizatorii spectacolului Musical, în care au fost prezentate scene din spectacole de musical realizate de 𝔸𝕤𝕠𝕔𝕚𝕒ț𝕚𝕒 ℂℝ𝔼𝔸𝕊, a avut loc o discuție cu publicul despre ce înseamnă un spectacol de musical, care este rolul muzicii și a versurilor într-un astfel de spectacol și ce particularități are genul musical în comparație cu teatrul dramatic.
Au avut loc două reprezentații pe scena 𝐓𝐞𝐚𝐭𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 “𝐓𝐫𝐚𝐢𝐚𝐧 𝐆𝐫𝐨𝐳ă𝐯𝐞𝐬𝐜𝐮” din Lugoj, una de la ora 16.00 dedicată în special elevilor de liceu și una de la ora 19.00 dedicată publicului larg.
De asemenea, repetiția generală a avut parte de grupuri de elevi care fac parte din cercuri de teatru.
Participarea publicului la spectacole este gratuită, dar pe bază de confirmare de participare, în limita locurilor disponibile.
Distribuția spectacolului este realizată din actori cu experiență în spectacole de teatru muzical și de teatru dramatic:
𝐓𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐩𝐚, 𝐌𝐢𝐡𝐚𝐢 𝐁𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐚𝐧𝐮, 𝐀𝐧𝐜𝐚 𝐅𝐥𝐨𝐫𝐞𝐬𝐜𝐮, 𝐕𝐢𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐁𝐮𝐜𝐮𝐫, 𝐋𝐞𝐭𝐢ț𝐢𝐚 𝐕𝐥𝐚𝐝𝐞𝐬𝐜𝐮, 𝐒𝐢𝐥𝐯𝐢𝐮 𝐌𝐢𝐫𝐜𝐞𝐬𝐜𝐮 ș𝐢 𝐃𝐚𝐧𝐢𝐞𝐥 𝐁𝐮𝐫𝐜𝐞𝐚
La pian 𝐀𝐥𝐞𝐱 𝐁𝐮𝐫𝐜𝐚

Frumoasa din pădurea adormita” a avut 15 reprezentații în cadrul proiectului ”Teatru pentru toți” pentru toate școlile primare din municipiul Lugoj!

La finalul fiecărei reprezentații copiii au luat parte la o discuție liberă cu actorii din spectacol despre integrarea muzicii clasice în spectacolul prezentat.

Proiect finanțat în cadrul Investiției I5-1,

𝐓𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐩𝐚, 𝐌𝐢𝐡𝐚𝐢 𝐁𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐚𝐧𝐮, 𝐀𝐧𝐜𝐚 𝐅𝐥𝐨𝐫𝐞𝐬𝐜𝐮, 𝐕𝐢𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐁𝐮𝐜𝐮𝐫, 𝐋𝐞𝐭𝐢ț𝐢𝐚 𝐕𝐥ă𝐝𝐞𝐬𝐜𝐮, 𝐒𝐢𝐥𝐯𝐢𝐮 𝐌𝐢𝐫𝐜𝐞𝐬𝐜𝐮 ș𝐢 𝐃𝐚𝐧𝐢𝐞𝐥 𝐁𝐮𝐫𝐜𝐞𝐚
La pian 𝐀𝐥𝐞𝐱 𝐁𝐮𝐫𝐜ă